top of page

Aktualizacja IP.Board 2.3.5 do 3.0.2

IP.Board jest najlepszym jaki do tej pory spotkałem oprogramowaniem do forum. Jest to oprogramowanie płatne, na dodatek w sposób mieszany. Po pierwsze płacimy za zakup licencji $150, a potem co pół roku (jeżeli chcemy mieć dostęp do aktualizacji) $25. Nie są to duże sumy jeżeli utrzymujemy forum nie jest hobbystyczne.

Nadszedł czas aktualizacji, wymuszony niejako przez exploita, który zainfekował stronę. Było trochę problemów z uzyskaniem plików instalacyjnych, bo nie była opłacona licencja (ta odnawialna). Ale po kilkudniowej przygodzie i wymianie kilkunastu maili ze wschodnim wybrzeżem, co jest zadaniem dość niewdzięcznym ze względu na 6 godzin różnicy (u nich jest wcześniej).

Jestem naprawdę pod wrażeniem tego jak zostało napisane narzędzie do aktualizacji. Sama aktualizacja przebiegła następująco:

  1. wyłączenie forum z informacją o planowanej aktualizacji

  2. wykonanie kopii plików

  3. wykonanie kopii bazy danych

  4. wgranie plików aktualizacyjnych

  5. uruchomienie

Po pobraniu plików wgrywamy całość do naszej instalacji i odpalamy admin/upgrade/index.php prawda że maksymalnie proste?

To taka teoria. Praktyka pokazała, że mysql znowu pokazał swoje złe strony. Procedura aktualizacji zakończyła się porażką, ponieważ polskie znaki diakrytyczne … znikły z bazy, wymienione na znaki zapytania. Niemiło. Okazało się że musiałem przestawić ustawienia mysql’a żeby osiągnąć pożądany efekt. Niestety przestawienie ustawień mysql’a spowodowało, że jeden z blogów przestał wyświetlać polskie znaki. Krótka analiza kosztów ujawniła, że łatwiej mi będzie doprowadzić ów blog do porządku, niż walczyć z forum.

Druga próba aktualizacji została zakończona całkowitym sukcesem.

Niestety wieczorne czytanie RSS’a spowodowało, że uśmiałem się setnie. Właśnie została opublikowana wersja 3.0.3, więc jutrzejszy ranek spędzę na kolejnej aktualizacji. Mam nadzieję, że tym razem będzie krótka i bezbolesna.

Dla pamięci ustawienia dodane do mysql’a (/etc/mysql/my.conf)

[mysqld] character-set-server = utf8 character-set-client = utf8 character-sets-dir = /usr/share/mysql/charsets/ default-character-set = utf8 init_connect='SET collation_connection = utf8_general_ci' init_connect='SET NAMES utf8' collation-server = utf8_general_ci [mysql] default-character-set = utf8 [client] default-character-set=utf8

#portfolio #ipboard #znakidiakrytyczne #forum #mysql

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page