top of page

Jetpack: Photon, czyli darmowy CDN dla obrazków


Jetpack

Photon robi dwie rzeczy. Po pierwsze, przechowuje wszystkie obrazki na szybkich i ulokowanych w różnych częściach świata serwerach WordPress.com. Po drugie, optymalizuje i skaluje obrazki, tak aby ich rozmiar był jak najmniejszy. To wszystko powoduje, że czas ładowania zdjęć może zauważalnie się skrócić.


Photon nie posiada żadnej konfiguracji – po prostu aktywujemy moduł w ustawieniach Jetpacka i na tym nasza rola się kończy. Cała magia dzieje się bez naszego udziału, ale jednocześnie (co może być dla niektórych problemem) bez naszej kontroli.

Moduł przetwarza w tle treść wpisów, poszukując w nich obrazków (znacznik img). Pobiera z nich informacje o rozmiarze obrazka, a jeśli ich nie znajdzie, to stara się określić wymagany rozmiar na podstawie rozmiaru elementu, w którym ten obrazek się znajduje. Następnie zamienia oryginalny kod HTML obrazka na swój, różniący się adresem URL zdjęcia, które od tej pory jest pobierane z serwerów WordPress.com (domena wp.com). Co ważne, obrazek jest pobierany w takim rozmiarze, jaki jest potrzebny – serwery usługi automatycznie go skalują i optymalizują.

Warto dodać, że moduł podmienia adresy obrazków „w locie”, nie modyfikując wpisów w bazie danych, tak więc po dezaktywacji Photona wszystko wróci do stanu sprzed jego włączenia.

Photon obsługuje również pliki w nowym formacie WebP. Format ten w porównaniu do formatu JPEG charakteryzuje się o około 30% mniejszym rozmiarem plików przy zachowaniu zbliżonej jakości obrazu. WebP jest w tej chwili wspierany tylko przez przeglądarki Chrome i Opera – Photon sprawdza więc przeglądarkę, z jakiej korzysta użytkownik i dostarcza mu zdjęcie w odpowiednim formacie. Porównania jakości i rozmiaru zdjęć w formacie JPEG i WebP można znaleźć tutaj.

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z API Photona do modyfikacji plików graficznych. Poza zmianą rozmiaru obrazka możliwe jest również jego przycinanie, modyfikowanie jasności i kontrastu, a także nakładanie filtrów.

Photon nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Przede wszystkim wszystkie nasze pliki graficzne zostają przesłane na serwery WordPres.com i nie ma możliwości ich modyfikacji ani usunięcia. Jeśli zmodyfikowaliśmy zdjęcie w naszym serwisie, musimy zmienić nazwę pliku, tak aby Photon przesłał nową jego wersję na swoje serwery. Jeśli usuniemy zdjęcie z naszej strony, to nie zostanie ono automatycznie usunięte z serwerów usługi. Ten całkowity brak kontroli nad naszymi treściami jest główną wadą Photona i najczęściej wyciąganym argumentem przeciwko korzystaniu z tej usługi.

#Jetpack #multimedia #Photon

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page