top of page

Kilka pytań i kilka odpowiedzi

Karol korzystając z formularza zadaj pytanie, zadał mi dziś kilka pytań. Postaram się na nie wszystkie odpowiedzieć, ale ponieważ są to pytania natury prawnej, to moje odpowiedzi wynikają raczej z praktyki niż z jakiejś konkretnie ugruntowanej wiedzę.

W związku z tym artykułem „Jak sporządzić umowę na serwis internetowy ” chciałbym zapytać o parę kwestii.
jak zastrzec sobie logo, nazwę programu

Nie jest to aż takie proste jak się wydaje. Teoretycznie należy się udać do Urzędu Patentowego i tam składając odpowiednie dokumenty rozpocząć procedurę rejestracji.

czy samo postawienia znaku © ® ™ na stronie-obok nazwy strony , w manualu, obok logo coś za sobą pociąga (konsekwencje prawne) a jeśli tak to kiedy

Stawianie w Polsce znaku © (copyright) właściwie nie ma sensu, znak mówi o tym że są to materiały chronione prawem autorskim, a w naszym kraju każda publikacja jest chroniona prawem. To czy postawimy taki znaczek, czy nie jest bez znaczenia. Co do skutków prawnych, to w przypadku zajumania tekstów czy logo są to albo wykroczenia, albo przestępstwa, ale nie wiem kiedy, które. Nie wiem też czy można je zgłosić do prokuratury i będą ścigane z urzędu, czy też trzeba zakładać samodzielnie sprawę i być oskarżycielem posiłkowym. Nie wiem.

Znaków ® ™ można używać jeżeli ma się do tego … prawo. Czyli jeżeli coś jest znakiem lub marką. Aby tego używać trzeba mieć jakąś podkładkę prawną. Szczegółów nie znam. Na pewno postawienie tych znaczków nie daje żadnej ochrony tak jak naklejka „inwalida” nie daje uprawnień z niej wynikających.

chciałbym wprowadzić na rynek oprogramowanie , które zostało napisane przez inną osobę ale pod moją nową nazwą, logo, całym marketingiem. Osoba ta godzi się na to – oczywiście konieczna jest jakaś forma prawnej umowy. Na co zwrócić szczególną uwagę w tej umowie? Jak zabezpieczyć prawa do zaprojektowanej nazwy, loga, pod którą ten program pojawiłby się na rynku ?

Jeżeli chcemy dalej sprzedawać czyjąś pracę, to należy nabyć majątkowe prawa autorskie bez żadnych ograniczeń. Trzeba pamiętać, że są dwa prawa autorskie. Jedno, to wymienione majątkowe, czyli dające prawo rozporządzania dziełem, a drugie to prawo autorskie w sensie odpowiedzi na pytanie kto jest autorem i to ostatnie jest w Polsce niezbywalne. Czyli nie można kupić „autorstwa”. Autor dzieła na zawsze pozostaje jego autorem. Logiczne, nie?

Jak te sprawy uregulować jeśli program ma być dostępny również poza krajem ? Czy ochrona loga, nazwy w kraju jest też chroniona międzynarodowa ?

Nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Czy wykupienie nazwy domeny jest jakąś trwałą formą prawnej własności (okres trwania prawa domeny) ?

Wpraw pozorom, nie da się wykupić domeny. Domeny się wynajmuje z różnym okresem najmu i prawem pierwszeństwa na następny rok lub inny okres.

jaką formę działalności gospodarczej należy założyć aby prowadzić sprzedaż programu w oparciu o serwis internetowy (chodzi mi o określenie działalności w formularzu zgłoszeniowym i numerze (jakaś klasyfikacja działalności czy coś takiego).

Dowolną. Możesz to robić jako osoba. Możesz jako firma (osoba fizyczna). Możesz jako spółka jawna (trzeba wspólnika) czy też spółka zoo. Dowolna. Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od sytuacji w której się znajdujesz, od przewidywanej sumy obrotu i dochodu. Najlepiej udać się do czegoś zwanego: biuro doradztwa podatkowego i tam poświęcając troszkę srebrników dogadać tą i następną sprawę.

jaką wybrać formę opodatkowania

To jest prawie pytanie filozoficzne. Prawie. Odpowiedź jest prosta: najlepszą dla tego co chcesz osiągnąć. Tak samo jak przy poprzednim pytaniu zależy od dochodu jaki planujesz osiągnąć. Forma opodatkowania jest też determinowana przez formę działalności, bo nie zawsze masz wybór. I tyle. Chyba.

Mam nadzieję że pomogłem.

#domena #firma #logo

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page