top of page

Lepszy sposób na obustronne justowanie tekstu

Specjaliści od użyteczności stron internetowych mówią, że wyrównany do obu krawędzi tekst (obustronnie wyjustowany) ssie bo obniża czytelność.

Może więc warto zainteresować się techniką, która niweluje negatywne skutki tak sformatowanego tekstu? :-)


Krótkie przypomnienie czyli jak wyjustować tekst

Zanim przejdę do konkretów chciałbym przypomnieć początkującym użytkownikom, że tekst można wyrównać do obu krawędzi na dwa sposoby:

  1. zaznaczając tekst i klikając na przycisk „Wyjustuj” w edytorze WYSIWYG:

Edytor WYSIWYG


  1. dopisując do określonego elementu własność text-align:justify:

Plik CSS


Wracając do tematu…

Dlaczego obustronne justowanie tekstu ssie?

Przeglądarki internetowe nie są jeszcze przystosowane do poprawnego wyświetlania tak sformatowanego tekstu. Nie potrafią one bowiem dzielić wyrazów i przenosić ich do nowej linii.

Powstają więc nienaturalne przerwy pomiędzy wyrazami (szczególnie widoczne są w małych blokach). Czytelność jest znacząco obniżona ponieważ oko musi nieustannie szukać kolejnych elementów zdań.

A gdyby tak nasza strona sama umiała dynamicznie dzielić wyrazy?

wp-Typography – na ratunek typografii

Wtyczka wp-Typography posiada ogrom funkcji mających na celu poprawę typografii. Główną z nich jest dzielenie wyrazów i właśnie na niej się skupimy.

Po poprawnej instalacji i aktywacji wtyczki należy wejść w „ustawienia” / „wp-Typography„. Sekcja, która nas interesuje to „hyphenation” (czyli po polsku dywiz – kreseczka służąca do przenoszenia wyrazów):

lepszy-sposob-na-obustronne-justowanie-tekstu-5

Fragment panelu zarządzania wtyczką wp-TypographyZnajdziemy tutaj m.in. główny włącznik dzielenia wyrazów i możliwość ustawienia preferowanego języka. Dobra wiadomość, że wśród 40 obsługiwanych języków jest też polski :-).

Wymagania:

  1. PHP w wersji 5+,

  2. kodowanie znaków w UTF-8,

  3. przechodzący walidację kod XHTML.

Przeglądarki, które obsługują skrypt prawidłowo:

  1. Firefox 3+,

  2. Opera 8+,

  3. Internet Explorer 6 +,

  4. Safari 2 +.

wp-Typography istnieje także jako zwykły kod PHP, który można przystosować do własnych potrzeb (np. w innych niż WordPress CMS-ach). Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej autora (PHP Typography).

#justowanie #typografia #użyteczność

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1.przedstawienie ordynacji wyborczej oraz krótkiego omówienia jej zasad?

Niemcy

Kamienice ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, taki temat przybliża mi już od dawna pewne zainteresowania tą ulicą turystów, mieszkańców jak i moje. Zawsze kiedy idę ulicą Piotrkowską spoglądam w górę i prz

bottom of page