top of page

Pliki szablonów WordPressa – część 1

Nie po raz pierwszy trafiło do mnie pytanie o treści typu „a jak zmienić wyświetlanie tego elementu?” Co jak co, ale po kilku razach robi się to z lekka denerwujące, postanowiłem więc nieco rozjaśnić zasady rządzące szablonami WordPressa.


WordPress w bardzo przyjemny dla szarego użytkownika sposób oddziela warstwę mechaniki od warstwy wyglądu (nie wspominając o oddzieleniu warstwy treści). Całość opiera się na szablonach – są to pliki zazwyczaj kodowane za pomocą XHTML z dodatkiem funkcji PHP – te właśnie funkcje stanowią powiązanie między wyglądem a treścią.

Szablony WordPressa umieszczane są w folderze 'wp-content/themes/' i tylko tam – inaczej nie zaskoczą. Podstawowy szablon składa się z dwóch plików – index.php oraz style.css. Ten drugi stanowi istotną część całego szablonu, to tego pliku WordPress wyszukuje, chcąc dodać informacje o nowym szablonie do bazy danych. Podstawowy plik style.css wygląda następująco:

/*
Theme Name: Nazwa Szablonu
Theme URI: http://adres-szablonu.pl/lub-nasz
Description: Krótki i treściwy opis wykonanego dzieła
Version: 0.1-wersja
Author: Autor
Author URI: http://adres-autora.pl/
*/ 

WordPress przeczyta powyższe linijki następująco: „w szablonach pojawił się nowy folder, po przeanalizowaniu zawartego w nim pliku style.css stwierdzam, że jest to szablon, nazywa się „Nazwa Szablonu”, jego opis to „Krótki i treściwy opis wykonanego dzieła”, a jego wersja to „0.1-wersja”, autor natomiast nazywa się „Autor” i wyświetlając jego imię automatycznie utworzę linka do jego strony o adresie „http://adres-autora.pl/ – wszystko jasne, nieprawdaż? :)

Plik index.php wymagany jest natomiast dlatego, iż to w nim cała zawartość strony będzie wyświetlana. Co i jak jednak – to opiszę już w następnym artykule.

#tworzeniemotywów

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1.przedstawienie ordynacji wyborczej oraz krótkiego omówienia jej zasad?

Niemcy

Kamienice ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, taki temat przybliża mi już od dawna pewne zainteresowania tą ulicą turystów, mieszkańców jak i moje. Zawsze kiedy idę ulicą Piotrkowską spoglądam w górę i prz

bottom of page