top of page

Pliki szablonów WordPressa – część 3 – Głębsze spojrzenie na pętlę

Nasz WordPress wykrywa już nowy styl w katalogu, zapewne również wyświetla już piękny nagłówek, pora więc zabrać się do pracy i zmusić go do wyświetlenia konkretnej zawartości w postaci wpisów i stron statycznych – wbrew pozorom nie jest to takie trudne, o czym już wkrótce się przekonacie.


Zerknijmy może na naszą pętlę, którą wykonaliśmy w poprzednim artykule – interesuje nas konkretny jej fragment:

<?php while ( have_posts() ) : the_post(); ?>
 
// Tresc
 
<?php endwhile; ?> 

W miejsce 'Treści’ wstawimy kod odpowiedzialny za wyświetlanie konkretnej zawartości – WordPress (w trybie standardowym) wyświetla całą zawartość wpisu za pomocą jednego zapytania (nie liczymy w tym miejscu dodatkowych zapytań tyczących się relacji wpisów do kategorii i tagów), poszczególne elementy wpisu zaś wyświetlane są za pomocą prostych funkcji – oto ich lista:

  1. the_ID() – wyświetla ID wpisu;

  2. the_title() – wyświetla tytuł wpisu;

  3. the_permalink() – wyświetla link do wpisu;

  4. the_content() – wyświetla treść wpisu;

  5. the_excerpt() – wyświetla podsumowanie wpisu;

  6. the_time() – wyświetla datę wpisu;

  7. edit_post_link() – tworzy link do strony edycji wpisu;

Dodatkowo, aby nasz wpis był nieco bardziej kompletny, możemy wykorzystać następujące funkcje, które określą relacje występujące pomiędzy wpisem a tagami, kategoriami i autorami, a następnie wyświetlą odpowiednie wartości:

  1. the_tags() – wyświetla tagi przypisane do wpisu;

  2. the_category() – wyświetla kategorie wpisu;

  3. the_author() – wyświetla nazwę autora wpisu;

Znajomość powyższych funkcji pozwala nam już wyświetlić wpisy, tworząc dla przykładu coś takiego:

<div class="post" id="post-<?php the_ID(); ?>">
<h2><?php the_title(); ?></h2>
 
<p class="meta">Napisał: <?php the_author(); ?> w dniu: <?php the_time('F jS, Y') ?>, w kategorii: <?php the_category(', ') ?></p>
 
<?php the_content('Czytaj więcej...'); ?>
 
<?php the_tags( '<p>Otagowano ', ', ', '</p>'); ?>
 
</div>
</div> 

Wnikliwi zauważą zapewne, że the_content() oraz the_time() posiadają treść między nawiasami – są to tak zwane parametry bądź atrybuty funkcji. W przypadku the_time() np. pozwalają na sformatowanie wyświetlanie daty i czasu. Możemy je pominąć, wtedy data i czas będą formatowane zgodnie z ustawieniami WordPressa (które ustawiamy z panelu zarządzania). Zaś treść w the_content() będzie wyświetlana w momencie, gdy we wpisie umieścimy znacznik <!--more--> – atrybutami jednak zajmiemy się innym razem.

Pętla i strony statyczne

Nazwa „pętla” wzięła się z tego, że powyższy kod będzie powielany tak długo, aż w bazie danych nie skończą się wpisy (bądź nie określimy inaczej przy tworzeniu własnych zapytań do bazy – o tym kiedy indziej).

Ktoś jeszcze zapyta „no dobra, mamy wpisy, ale co ze stronami statycznimi?” – otóż to samo – powyższy kod może byż zastosowany zarówno do wpisów, jak i do stron statycznych – wyjątkiem będą tagi i kategorie, które nie zostaną wyświetlone (bo nie można ich dodać do stron statycznych) – jak więc WordPress rozróżnia co jest stroną statyczną, a co wpisem i skąd wie jak co wyświetlić? O tym już w kolejnej części, cierpliwości.

#pętla #tworzeniemotywów

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1.przedstawienie ordynacji wyborczej oraz krótkiego omówienia jej zasad?

Niemcy

Kamienice ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, taki temat przybliża mi już od dawna pewne zainteresowania tą ulicą turystów, mieszkańców jak i moje. Zawsze kiedy idę ulicą Piotrkowską spoglądam w górę i prz

bottom of page