top of page

Przyjazne odnośniki jednak nie przyjazne

Prima aprilis – wpis ten był żartem z okazji pierwszego kwietnia :)

Okazuje się, że w WordPressie 3.4 poza wieloma już zapowiedzianymi zmianami, pojawi się jedna, której chyba nikt się nie spodziewał. WordPress od teraz nie będzie obsługiwał przyjaznych odnośników. Ale bez obaw – podobno zmiana ta nie tylko nie zaszkodzi naszym blogom, a wręcz poprawi wiele dotychczasowych problemów. Te, które znamy i te, o których nikt chyba specjalnie nie myślał.

Według mnie jest to krok dość kontrowersyjny, ale jak wynika z dyskusji na listach mailingowych twórców WordPressa klamka już zapadła. Zresztą dowód na to istnieje już w postaci zmienionego kodu i jeśli nikt tych zmian nie wycofa (a że obsługę permalinków usunął sam Andrew Nacin, nie sądzę by ktoś odważył się na „grzebanie” w zmianach wprowadzonych przez głównego programistę), brzydkie odnośniki do wpisów już zostaną.

Co tak naprawdę się stanie? W Kokpicie w części Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki nie będzie już można ustawić przyjaznych adresów URL do wpisów w postaci na przykład example.com/posts/post-title. Nie dotyczy to tylko wpisów, ale wszystkich odnośników. Od tej pory będą mogły mieć postać tylko sparametryzowaną (czyli przykładowo example.com/?p=10412).

Choć struktura adresów się zmieni, nasze blogi mają pozostać bezpieczne. Z pewnością linkowanie wewnątrz bloga, a co chyba ważniejsze, także linki z innych stron prowadzących  do naszych wpisów zapamiętane są w starej, „przyjaznej” postaci – pomimo tego żaden odwiedzający nie powinien zabłądzić. Podczas próby wejścia na blog z WordPressem zaktualizowanym do wersji 3.4 korzystając z odnośnika starego typu (/posts/post-title) osoba zostanie automatycznie przekierowana z nagłówkiem 301 pod adres sparametryzowany (?p=10412). Odnośnik w polu adresu będzie mniej czytelny niż do tej pory, ale wszystko powinno działać jak do tej pory. I co więcej dzięki temu mamy odnieść wiele korzyści.

Choć rezultaty takiej zmiany rozpisano na wiele podpunktów, tak naprawdę wszystko się sprowadza do jednego słowa: szybkość.

Już przed premierą wersji 3.3 przez sieć przeszła informacja o tym, że permalinkibardzo niewydajne i na ich rozszyfrowanie przypada znacząca ilość czasu przetwarzania strony. Co prawda pojawiła się łatka dodająca nowy predefiniowany typ odnośnika, ale okazało się, że nie rozwiązuje to wszystkich problemów. Inne struktury odnośników nadal wykonywały się wolno. Do tego dochodzi jeszcze interakcja z własnymi typami treści, które mogą (a właściwie mogły) rejestrować swoje własne reguły rewrite (przepisywania odnośników) co powodowało tylko kolejne problemy.

Duże znaczenie ma tu też kwestia pozycjonowania witryn w wyszukiwarkach, głównie w Google. Nowy algorytm tej wyszukiwarki, wdrażany po trochu od już przeszło roku stawia coraz mniejszy nacisk na page rank, który coraz częściej manipulowany jest przez tworzenie całych farm stron mających na celu podbicie pozycji w wyszukiwarce i położono nacisk na inne parametry witryn, wśród których jedną z nich jest szybkość wyświetlania stron. Google już od dłuższego czasu mobilizuje właścicieli stron aby dbali o ich prędkość; twórcy WordPressa postanowili więc w tym pomóc. Po tym kroku, jak zapewnia Nacin, pozycja naszych stron nie tylko nie spadnie (stosowane będą przejścia 301, więc Google czy Bing bezproblemowo zaktualizują sobie swoje katalogi) co pozycja ma wzrosnąć właśnie z powodu większej szybkości działania stron – a ta jest wliczana w nowym algorytmie pozycjonującym (choć jeśli o mnie chodzi to przyznam, że pierwszy raz o tym słyszę, ale nie zajmuję się tą dziedziną).

Jakie jest moje zdanie? Jak napisałem na początku jest to decyzja na pewno kontrowersyjna, ale prawdę mówiąc chyba jest mi obojętna. Przyjazne odnośniki tak naprawdę miały co najwyżej ładnie wyglądać (bo czy ktoś faktycznie wraca na jakąś stronę bo zapamiętał, że jej adres to example.com/krotki-poradnik- jak-gotowac-wode?) i poprawiać pozycjonowanie w google (a tu się właśnie okazuje, że wcale pozycji nie poprawiały). Przy okazji: zwróćcie uwagę, że sam Google na Google+ nie ma zamiaru wprowadzić przyjaznych odnośników.

Sam staram się unikać korzystania z tych adresów i wolę formę parametryzowaną. Przykładowo, gdy tworzyłem stronę opisującą Biebrzański Park Narodowy z uwagi na jej naprawdę ogromne rozbudowanie (przeklikajcie się po niej przez chwilę) i zastosowanie około piętnastu custom post types, przyjazne odnośniki stwarzały więcej problemów niż pożytku. Postanowiłem więc pozostać przy standardowym typie odnośników z parametrami GET, które chyba i tak aż tak strasznie nie wyglądają (custom post types i tak mają postać ?nazwa-typu-tresci=tytul-artykulu). Niestety nie mogę tu bez zgody klienta ujawnić efektów takiego kroku, ale mogę dyplmatycznie powiedzieć, że była to dobra decyzja i mam na to dowody w postaci statystyk i analiz ;)

A jakie jest Wasze zdanie?

#34 #biebrzańskiparknarodowy #permalink #przyjazneodnośniki

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page