
WordPress 3.0 – pierwsze informacje
Scalenie z WordPress MU
Dla przypomnienia – MU to oznaczenie specjalnej wersji, dzięki której na jednej instalacji WordPressa można uruchomić wiele blogów. Właśnie na takiej wersji stoją serwisy b5media, Times LIVE Blogs czy The New York Times Blogs.
Korzystając z WordPress MU możemy także udostępnić możliwość założenia bloga każdemu użytkownikowi, który się zarejestruje. Czyli dokładnie tak jak Edublogs, MyBabyOurBaby i wiele innych a wśród nich chyba najpopularniejszy – WordPress.com.
Wracając do tematu – WordPress od wersji 3.0 będzie zintegrowany z wersją MU. Czyli de facto WordPress MU w obecnej formie przestanie istnieć a opcja multiblogowa będzie dostępna dla każdego posiadacza „zwykłego” WordPressa.
Oficjalne rozszerzenia
WordPress 3.0 będzie pierwszą wersją, do której stworzone zostaną tzw. „kanoniczne wtyczki”. Różnice pomiędzy nimi a zwykłymi wtyczkami świetnie przedstawił Grzegorz w artykule „WordPress będzie miał oficjalne pluginy”.
Mówiąc krótko – będą to specjalne rozszerzenia ściśle powiązane z kodem WordPressa i współtworzone przez jego głównych programistów. Dzięki temu każda taka wtyczka będzie maksymalnie zgodna z najnowszą wersją skryptu, wydajna i bezpieczna.
Nowy, domyślny szablon graficzny
Zgodnie z zapowiedziami Matta Mullenwega wersja 3.0 będzie posiadała nowy, domyślnie ustawiony szablon graficzny. Obecny (Kubrick) towarzyszy WordPressowi od wersji 1.5 czyli od 17 lutego 2005 roku.
Nie wiadomo jednak jeszcze czy zostanie on zaprojektowany przez ludzi z Automattic czy może zostanie ogłoszony konkurs, w którym będzie mógł wziąć udział każdy a o ostatecznym wyborze zadecyduje społeczność, choć osobiście optuję za tym drugim.
Krótkie podsumowanie
Lista wszystkich zmian nie jest jeszcze do końca ustalona i każdy może zgłosić własną propozycję. Gdybym miał strzelać to postawiłbym na ulepszenie zarządzania stronami, bo mam dziwne uczucie, że na więcej po prostu zabraknie czasu.
Nie ma co liczyć na takie zmiany jakie towarzyszyły dwóm poprzednim wydaniom (WordPress 2.8 i WordPress 2.9). WordPress 3.0 będzie z pewnością rewolucyjny z programistycznego punktu widzenia (scalenie z wersją multiblogową i rozwój oficjalnych wtyczek), ale moim zdaniem zwykły użytkownik praktycznie nie odczuje żadnej różnicy.