top of page

WordPress 4.9 beta 1 czyli zobaczmy jakie na nas czekają nowości

Wydano właśnie WordPressa 4.9 jako pierwszą wersję beta. Jeśli ktoś z was rozwija wtyczki czy motywy, jest to najwyższy czas by sprawdzić czy wszystko nadal działa prawidłowo. Jeśli nie, można spokojnie czekać do 14 listopada, gdy 4.9 wydane zostanie oficjalnie. W między czasie zobaczmy co twórcy planują dla nas w nowej wersji.

Zmiany w edytorze

Nie wiem ilu z was używa wbudowanego edytora kodu wtyczek i motywów. Osobiście uważam, że im mniej tym lepiej, bo już sam pomysł edytowania kodu cudzej wtyczki w jakikolwiek sposób inny niż zgłoszenie naszej zmiany jako merge request do autora jest pomysłem złym.

Jednak autorzy WordPressa zdecydowali się nad edytorem popracować. I tak oto:

  1. jeśli edycja wtyczki spowoduje fatal error, edytor automatycznie przywróci poprzednią wersję kodu i tylko poinformuje kodera że spowodował błąd

  2. już podczas edycji kod będzie sprawdzany lintem i od razu będą wyświetlane ewentualne błędy

Dodatkowo customizer motywu otrzyma pola na wprowadzenie własnego kodu CSS i HTML

Nowe widżety

Właściwie jeden nowy widżet: widżet galerii. Ponadto widżet tekstowy dostanie przycisk do dodawania obrazków. Czy jest to ważna zmiana, sami sobie odpowiedzcie (a najłatwiej będzie odpowiadając sobie na pytanie czy zauważyliście nowe widżety w 4.8 – a jest ich kilka).

Aktualizowanie motywów i wtyczek z plików ZIP

Że można instalować wtyczki i motywy z plików ZIP zapewne wiecie. Od teraz w podobny sposób będzie można przeprowadzić aktualizację. Dobry pomysł. Do tej pory jeśli używaliśmy wtyczek czy motywów spoza oficjalnego repozytorium trzeba było się czasem trochę nagimnastykować (przez FTP usunąć starą wtyczkę, wgrać nową…). Teraz będzie to można zrobić po prostu wgrywając plik zip z nowszą wersją wtyczki.

Inne zmiany

I na koniec krótka lista mniejszych zmian bez mojego komentarza:

  1. możliwość dodawania obrazków przez drag&drop w customizerze

  2. lepsza logika dopasowania widżetów przy zmianie jednego motywu na inny, mniejsze ryzyko, że widżety trzeba będzie konfigurować od nowa

  3. dodane uchwyty w Rest API wymagane przez Gutenberga

Pełna lista planowanych zmian jest tutaj.

#wordpress49

0 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page