top of page

WordPress znacząco podnosi wymagania systemowe: serwer powinien mieć PHP 5.6

Każdy programista pracujący z WordPressem obudzony w środku nocy, na pytanie „Jaka jest minimalna wersja PHP konieczna do uruchomienia WP” bez wahania odpowie, że 5.2. To od teraz staje się nieco nieprawdziwe.

Twórcy WordPressa właśnie zaktualizowali stronę „Requirements” – od teraz dowiemy się z niej, że należy posiadać PHP w wersji 5.6 lub nowszej.

To bardzo dobra wiadomość dla twórców motywów i wtyczek: ostatnia wersja z linii 5.2.x wydana była 4 lata temu, a wszystkie kolejne przyniosły ze sobą wiele nowych funkcji ułatwiających pisanie kodu.

To także dobra wiadomość dla firm hostingowych: gdzieś w okolicach PHP 5.4 nastąpił dość spory skok wydajności tego języka, więc jeśli najpopularniejszy system CMS wymaga takiej aktualizacji, oznaczać to będzie zmniejszone zużycie zasobów.

Jest to nieco mniej dobra wiadomość dla użytkowników WordPressa: nie wszystkie hostingi domyślnie oferują PHP 5.6. Nie każdy jednak wie, że „domyślnie” nie oznacza „jedynie”: jeśli zajrzycie do swoich paneli konfiguracyjnych serwera lub napiszecie do administratora, zapewne dowiecie się, że możecie wybrać wersję PHP.

Można także nic nie robić: zmiana wymaganej wersji na stronie nie oznacza, że WordPress od dziś przestanie działać na wersjach starszych – wciąż możliwe będzie uruchomienie i na 5.2. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach:

  1. 5.2 jest już nierozwijane, więc nie jest bezpiecznie używać tak starej wersji: gdy pojawi się błąd bezpieczeństwa w interpreterze tego języka, możemy sprowadzić na siebie spore problemy

  2. kod napisany w PHP w wersji 5.6 nie zadziała na starszych wersjach zainstalowanych na serwerze. Można się spodziewać, że coraz więcej wtyczek, motywów a także sam WordPress zaczną używać traitsów, przestrzeni nazw czy skróconych notacji tablic: skończy się błędem „Fatal error” na starszych wersjach serwera. Do wczoraj można było w takim wypadku narzekać na autora wtyczki czy motywu, że nie trzyma się WordPressowych standardów. Od teraz narzekać możemy na siebie lub na swoją firmę hostingową.

Wraz z podniesieniem wymaganej wersji PHP podniesiono także wymaganą wersję serwera mySql do 5.5 (wcześniej było to 5.0)

#php #php52 #php56 #wymagania

0 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page