top of page

Zmiana kolejności wyświetlania stron i wpisów

Domyślnie strony w WordPressie są uporządkowane alfabetycznie, a wpisy na blogu według daty publikacji (od najnowszego do najstarszego). W większości wypadków nie ma potrzeby zmieniania tej kolejności, tym bardziej, że rzadko wyświetlamy listę stron, a nawet jeśli to robimy, to zwykle mamy możliwość ręcznego ich posortowania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany domyślnego sortowania stron i wpisów.


Zmiana kolejności stron


Atrybuty strony

Widget Strony

Zmiana kolejności wpisów

W przypadku wpisów na blogu problem zmiany ich kolejności jest nieco bardziej złożony. Domyślnie są one posortowane według daty publikacji (od najnowszego do najstarszego), co jest naturalne i najlepiej pasuje do idei bloga, a na dodatek użytkownicy są do takiego układu przyzwyczajeni.


Wpis przyklejony

W przeciwieństwie do stron, wpisy nie mają atrybutu Kolejność. Nie oznacza to jednak, że mieć go nie mogą – trzeba jednak będzie posłużyć się kawałkiem kodu, który należy umieścić w pliku functions.php lub pliku wtyczki (ten tekst pomoże w wyborze najlepszego miejsca).

function wpzen_add_attributes_to_post() { add_post_type_support('post', 'page-attributes'); } add_action('init', 'wpzen_add_attributes_to_post');

1

2

3

4

function wpzen_add_attributes_to_post() {

add_post_type_support('post', 'page-attributes');

}

add_action('init', 'wpzen_add_attributes_to_post');


Atrybuty wpisu

function wpzen_change_post_order($query) { if($query->is_main_query()) { $query->set('orderby', 'menu_order'); } } add_action('pre_get_posts', 'wpzen_change_post_order');

1

2

3

4

5

6

function wpzen_change_post_order($query) {

if($query->is_main_query()) {

$query->set('orderby', 'menu_order');

}

}

add_action('pre_get_posts', 'wpzen_change_post_order');

Kod ten powoduje, że wpisy wyświetlane w głównej pętli (czyli na stronach bloga, ale nie w widgetach czy różnych dodatkach wyświetlających listy wpisów poza stronami bloga) będą posortowane według wartości atrybutu Kolejność. Dla ułatwienia sortowanie jest ustawione malejąco – czyli od wartości największej do najmniejszej (dzięki temu wpisy z zerowymi wartościami nie wylądują na szczycie listy wpisów).

UWAGA! Wpisy bez ustawionego atrybutu Kolejność będą posortowane według identyfikatora (ID) wpisu.

#modyfikacje #strony #wpisy

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page